• Satem Mobil Sağlık Hizmetleri
 • Çalışma Saatleri - Pztsi - Ctesi: 9:30 - 18:30
Bir şey mi arıyorsunuz?

PCR Testi

PCR testi nedir? sorusunu cevapladığımız rehberde en sık sorulan sorularınıza uzmanlarımız cevap verdi. Bilgi almak inceleyin veya hemen bizi arayın  0216 606 45 05 .

PCR testi günümüzde tüm dünyaya yayılan pandemi dolayısıyla sıkça duyduğumuz bir tanı yöntemidir. Ancak, PCR testi yeni bir buluş olmayıp, aslında birçok hastalığın tanısını koymak için kullanılan bir yöntemdir.

PCR testi

PCR testi ile tanı konulabilen rahatsızlıklara örnek olarak genetik hastalıkları, kanser araştırmalarını, cinsel yolla bulaşan hastalıkları, babalık testini, HIV ve Hepatit gibi ortaya çıkış sebepleri virüs ve bakteriler olan hastalıkları verebiliriz.

PCR testinin bir başka ismi ise Moleküler Tanı Testidir. Moleküler Tanı Testi denen şey ise kişilerde bulunan virüsün genetiğinde bulundurduğu kendine has herhangi bir bölgeyi enzimatik bir şekilde arttırması için uygulanan bir dizi tepkimenin genel ismidir.

PCR testi sonuçları net ve kişilerin akıllarında hiçbir soru işareti bırakmayacak şekilde ortaya çıkaran bir tanı yöntemidir.

PCR testi kişilere rahatsızlıklarında uygulanacak en güvenilir testlerden birisi olup bunun sebebi ise kişilerde bulunan en ufak virüsün bile PCR testi ile tespit edilebilmesidir.

Tüm bunlara ek olarak PCR testinin yapıldığı kişilerde test sonucu kişilerin vücut sistemlerinde olan virüsü ortaya çıkarmasının yanında vücudun bu virüslere karşı üretmekte olduğu antikorları da net bir şekilde ortaya çıkarmaktadır.

Ancak unutulmamalıdır ki Covid-19 salgınında kişilerin vücutlarının ürettiği antikorları belirleme prosedürü diğer rahatsızlıklara nazaran değişiklik göstermektedir.

Covid-19 Tanısında PCR Testinin Önemi Nedir?

PCR testi uzun yıllardır tıp literatüründe bulunan, çeşitli rahatsızlıkların tanılarını koymak için kullanılan bir tanı yöntemidir.

PCR Testinn Önemi
PCR Testinin Önemi Nedir?

Aynı zamanda PCR testi, RNA rahatsızlıklarını göstermesi adına kullanılan bir testtir. Ancak günümüzde PCR testi ismi daha sık duymaya başlanmıştır. Bunun sebebi ise PCR testinin Covid-19 tanısında kullanılmaya başlanmasıdır.

Neredeyse tüm dünyayı etkisi altına almış olan koronavirüs salgınının tespitinde kullanılmakta olan PCR testi, kişilere hızlı ve kesin sonuçlar sunabilen bir tanı yoludur.

Örneğin; 2020’nin sonlarına doğru ülkemizde pandemi sürecinin 2. dalgası başlamıştır ancak artık PCR testinin çok daha sık yapılmasıyla beraber kişilere tanı konulması için vakit kaybedilmemektedir.

PCR testi ile vücutta ufak bir virüs bile olsa erken bir şekilde tespit edilir. Vücutlarında virüs bulunduran bu kişilerin rahatsızlıklarında erken tedavi sürecine başlanmaktadır. Bu sayede kişilerin rahatsızlıkları ilerlemeden kontrol altına alınabilmeye başlamıştır.

PCR Testi (Covid-19) İçin Numune Nasıl Alınır?

PCR testi uygulaması kişilerin çok rahatça verebildiği bir test değildir. Bunun sebebi ise uzun cerrahi ve ucunda pamuk olan bir çubuk sayesinde kişilerin boğaz ve burunlarından alınan bir sürüntü olmasıdır.

PCR Testi (Covid-19)
PCR Testi (Covid-19) İçin Numune Nasıl Alınır?

Kişilerin boğaz ve burun boşluklarına sürtünün bu çubuk rahatsız edici olsa da kişilerin rahatsız olup olmadıklarını net bir şekilde ortaya koyabilecek bir yöntemdir.

Bunun yanında şayet kişilerin vücutlarında bulunan rahatsızlıkları ilerlemiş ise kişilerin burun ve boğaz kısımlarında örnek kalmayabilmektedir. Bu sebeple bu dönemlerde kişilerin solunumlarından örnek alınır.

PCR Nasıl Yapılır?

PCR testinin yapılabilmesi adına uygun zaman ve uygun koşulların olması şarttır. Bu uygun şartların karşılandığı süre zarfında alınan örnekler cerrahi bir kaba konulur.

Bu konulan örnekler incelenmek üzere laboratuvarlarda bulunan test kartuşlarına nakledilir. Bu test kartuşlarında örnekler kendiliğinden filtre edilmeye başlanır.

Bu filtreleme işleminden daha sonra ise örneklere ultrasonik dalgalar gönderilerek Covid-19’a ait virüsün RNA’sı alınır.

Bu aşamadan sonra PCR’a ait ajanlar ile virüsün genetik maddesi birbiri içerisine karışır.

Reaksiyon tüpünde bulunan madde gerçek zamanlı çoğalma ve tanım yapılma amacıyla incelenir.

Daha sonra bu kişilerin rahatsızlıklarının tanısını koymak adına sonuç aşamasına gelinir.

PCR testi yapılırken iki farklı tür uygulama yolu seçilebilir.

Bu yollardan bir tanesi gerçek zamanlı PCR adı verilen yöntemdir. Gerçek zamanlı PCR testlerini yaptıracak olan kişilerin yaklaşık 1 ila 3 saat arasında sonuç bekleme süresi bulunmaktadır.

Diğer uygulama yolu ise hızlı sonuç veren PCR’dır. Bu testin sonucu diğerinin aksine 15 dakikayla 1,5 saat arasında değişen kısa bir sürede kişilere ulaştırılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

PCR ve Antikor Testleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

İlk öncelikle söylenecek farklılığın iki test arasında olan örnek alma yöntemidir.

PCR testinde kişilerin boğaz ve burun boşluklarından uzun bir çubuk yardımıyla sürüntü örneğinin alınmaktadır. Ancak bunun yanında antikor testi kişilerin kollarından alınan kan örnekleriyle yapılmaktadır.

Bunun yanında ise antikor testleri kişilerin vücutlarında o an bir virüs olup olmadığını ya da kişilerin bir hastalığa sahip olup olmadığını net bir şekilde belirleyecek kadar etkin bir test değildir.

Bunun sebebi ise antikor testinin kişilerin vücutlarında bir virüsün olup olmadığını belirleyecek bir test olmamasıdır. Antikor testleri kişilerin daha evvel vücutlarında herhangi bir enfeksiyon olup olmadığını kararlaştırılmasında kullanılan bir uygulamadır.

Antikor testleri kişilerin vücutlarında Sars Cov-2 virüsüne karşılık bir bağışıklık sistemi olup olmadığını ortaya çıkarmaktadır.

Bu bağışıklık sistemini sağlayan antikorlar ise IgG ve IgM’dir. Bu iki antikorunda temsil ettiği durum farklıdır. Örneğin IgG antikoru kişilerin hastalıklarına karşı bağışıklık oluşup oluimadığını gösterir, ancak IgM antikoru kişiler son zamanda bu virüsü vücutlarında taşıyıp taşımadığını gösterir.

Ancak PCR testi bunların tam tersi tanı için kullanılmaktadır. PCR testi kişilerin o an vücutlarında bir virüs olup olmadığını göstermektedir.

PCR Testinin Ne Tür Avantajları Vardır?

PCR testinde kişilerin kanları alınmadan test yapılır, bu sebeple kişilerin testleri yapılırken etrafa kan sıçraması ve testi alan kişilere bulaş olması ihtimali ortadan kalkmaktadır.

Bunun yanında kişiler şayet bir virüse sahip ise bu erken bir şekilde tespit edilerek kişiler izolasyon dönemine girer ve başka insanlarla temas edilmesi engellenir. Böylece hastalığın bulaş hızının önü kesilerek, kontrol altına alınabilmektedir.

PCR Testi Ne Kadar Güvenilir?

Günümüzde PCR testi hayatlarımızda koronavirüs salgınıyla beraber daha sık bir şekilde kullanılmaya başlansa da, bu test uzun yıllardır çeşitli hastalıkların tanısının konmasında kullanılmaktadır. Net ve kesin bir sonuca ulaşılabilen en güvenilir tanı konulabilen bir testtir.

PCR Testi Kimlere Uygulanır?

PCR testi günümüzde Covid-19 salgınında çokça duyduğumuz terimdir. PCR kişilerin vücutlarında bulunan eser miktardaki virüsleri dahi tespit edilmesinde yardımcı olan testtir.

Ancak kişiler bazı durumlarda herhangi bir Covid-19 belirtisi taşımayan kişilere de uzmanların görüşüne bağlı kalınarak test uygulanabilmektedir.

Bunun yanında PCR testi çeşitli rahatsızlık ve durumda da yapılabilmektedir. Bu hastalık ve durumların bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Genetik hastalıklar
 • Prenetal Tanı
 • Adli tıp
 • Kanser araştırmaları
 • Babalık testleri
 • DNA Analizi
 • HIV
 • Hepatit B

PCR Testi Mi, Hızlı Tanı Testi Mi Daha Güvenilir?

PCR testi kişilerin vücutlarında bulunan eser miktardaki virüs veya parazitleri bile belirleyecek hassas bir test olduğundan dolayı çok daha güvenilirdir.

PCR testi Sağlık Bakanlığı tarafından da onaylanan bir testtir. PCR testi rahatsızlıkların tanısını koymada en kesin sonuç veren testlerden bir tanesi olduğundan, hızlı tanı testinden çok daha güvenilir sayılmaktadır.

PCR Testi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk olarak dikkat edilmesi gereken unsur hastalığın seviyesidir. Şayet hastalığın seviyesi ilerlemiş ise kişilerin burun ve ağız boşluklarından sürüntü alınmasıyla hastalıkların tespiti yapılamamaktadır. Bu durumda kişilerin solunumlarından örnek alınmalıdır.

Buna ek olarak alınan örnekler dikkatli bir şekilde muhafaza edilmelidir. Örnekler laboratuvar ortamına giderken steril bir şekilde götürülmelidir.

PCR Testi Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

Kişilerden örneklerin alınma süresine bağlı olarak bu süreç değişebilmektedir. Şayet kişilerin örneklerinin alınma süresi ne kadar kısa olursa bu sonuçlanma süreci de o kadar kısa olmaktadır.

Bunun yanında ise kişilerin test sonuçlarının normal çıkış süresi 24 saat olmaktadır. Bir gün içerisinde kişilerin verdikleri sonuçlar, kişilerin ellerine geçmektedir.

Kişilerin PCR testlerinin kısa sürede ellerine geçmesi sayesinde gerektiği durumlarda tedavilerine en erken şekilde başlanmasında ve gerekli izolasyon tedbirlerinin alınmasıyla bulaş riski azaltılmaktadır.

Yurtdışı Çıkışından Önce PCR Testi

Pandeminin tüm dünyayı etkisi altına almasıyla beraber neredeyse tüm dünya ülkelerinde çeşitli tedbirler alınmaktadır. Bu tedbirlerden biri ise ilk zamanlarda sınırları kapatmakla başlamıştır.

Ancak pandeminin etki alanının daralmasıyla beraber ülkeler sınırlarını açmaya başlamışlardır. Ancak yurtdışında herhangi bir ülkeye gitmek isteyen kişiler eskisi kadar rahat bir şekilde ülkelerinin dışarısına çıkamamaktadır. Bunun sebebi yurtdışı çıkışlarından evvel kişilerden istenen PCR testleridir.

Neredeyse her ülke girişlerinde kişilerden sağlıklı olduklarını kanıtlar nitelikte PCR testlerini yaptırmalarını istemektedir. Bu kişiler PCR testlerini yaptırmak adına 48 saat öncesinden randevularını yetkili kurumlardan almaları gerekmektedir.

Yurtdışı seyahatlerinden önce kişilerin PCR testlerinin sonuçlarıyla beraber seyahat işlemlerini yapması kişilerin yararlarına olacaktır.

Sporcular İçin PCR Taraması

Sporcular bilindiği üzere çeşitli müsabakalara çıkmaktadır. Bu müsabakalara katılmak isteyen kişiler ülke içerisinde olduğu gibi ülkenin dışına da çıkmak durumunda kalabilmektedir.

Ancak Koronavirüs salgını sonrasında sporcuların antrenman ya da müsabakalara çıkmasında yetkili makamlar tarafından PCR testinin yaptırılması zorunlu hale getirilmiştir.

Sporcuların, Spor ve Gençlik Bakanlığının isteği üzerine, PCR testlerini yaptırarak müsabakalarına çıkmaları gerekmektedir. Bu uygulamayla beraber şayet kişilerde bir virüs bulunuyorsa bu tespit edilir ve kişiler müsabakalara alınmazlar. Bu sayede karşılarındaki kişilere de herhangi bir bulaş olma ihtimali ortadan kaldırılarak, tüm maçların steril bir ortamda yapılması sağlanmaktadır.

İşyeri İçin PCR Testi

Pandemi sürecinde çalışmakla mükellef olan kişiler işlerine bir müddet daha devam etmişlerdir. Ancak pandeminin etki alanı büyüdükçe, bu durum tehlikeli bir hal almaya başlamıştır.

Bir kişinin koronavirüsünü taşıdığı öğrenildiğinde, orada bulunan tüm mesai arkadaşlarının da izolasyon sürecine girmesi gerektiğinden işler bir anda durma noktasına gelebilmekteydi.

Ancak bu durumlara önlem olarak pandemi süresinde birçok devlet daireleri, kamu çalışanları, özel sektör firmaları gibi işletme ya da kurumsal firmalar çalışanlarına evde, online olarak çalışma planları hazırlamışlardır.

Bu sebeple bu şirketlerde çalışan kişiler evlerde çalışmaya başlamışlardı. Bunun yapılmasında virüs taşıyan kişilerle aynı ortamda çalışılmasını engelleme fikri öne çıkmaktadır.

Ancak her ne kadar önlem alınırsa alınsın, bazı kişiler de hiçbir belirti olmasa da virüsü bulaştırma olasılıkları çok yüksek bir ihtimaldir. Bu kişilere taşıyıcı denmektedir.

Taşıyıcı kişilerde hiçbir belirti olmamasına rağmen kişilerin vücutlarında bulunan virüsler PCR testi ile belirlenebilmektedir.

Bu sebeple PCR testleri tüm kalabalık alanlarda çalışan kişiler için düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu sayede kişilerin rahatsızlıkları erkenden tespit edilerek en küçük birim olan firmadan sonra tüm ülkeye yayılmasının engellendiği gibi kişilerin de tedavilerine geç olmadan başlanmaktadır.

Ameliyat Öncesinde PCR Testi

Bazı durumlarda kişilerin tedavi edilebilmeleri adına ameliyat olmaları gerekmektedir. Bu noktada kişilerin şikayetleri ve belirtileri Covid-19 belirtilerinden farklı olabildiği gibi kişilerin ameliyat olma sebepleri Covid-19 virüsünü vücutlarında bulundurmamalarına rağmen aynı olabilmektedir.

Kişiler ameliyat edildikten sonra ise zatürre veya herhangi bir sebepten yoğun bakıma kaldırılma gibi bir durum ortaya çıkma riski olasılıklar arasındadır.

Bu sebeple benzer vakaların sayısında, tüm pandemi süresince büyük oranda artışlar meydana gelmiştir. Bu sebeple hastalığın ne olduğunu net bir şekilde öğrenebilmek adına, kişilere uzmanlar tarafından PCR testi yapmaları gerekmektedir.

PCR Testi Sonuçlarını Nasıl Yorumlamalıyım?

PCR testi sonuçları net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Kişilerin testlerini olduktan sonra süreçte aldıkları belge üzerinde iki adet ibare olma olasılığı vardır.

Bu ibarelerden ilki sonucun pozitif olduğu hakkındadır. Belgelerinde pozitif yazısını gören kişilerin, vücutlarında Covid-19 virüsünün bulunduğunu yorumlaması gerekirken; negatif ibaresini gören kişilerin ise Covid-19 virüsünün vücutlarında bulunmadığını yorumlamaları gerekir.

Şayet kişilerin test sonuçları pozitif çıkmış ise bu kişilerin tedavilerine başlanmaktadır. Ancak negatif çıkma durumunda ise kişilerin belirtilerinin kontrol edilebilmesi adına doktorları genel tedavi prosedürünü uygulamakla mükelleftir.

Koronavirüsün insanlar üzerindeki etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yüksek ateş
 • Kuru öksürük
 • Kişilerde aşırı halsizlik
 • Kas ağrıları
 • Boğaz ağrısı
 • Kişilerin ishal olma durumu
 • Kişilerde tat ve koku alma yetilerini kaybetmeleri

Yeni Tip Koronavirüs (Sars-Cov-2) Nedir?

Koronavirüsü çok uzun senelerdir hayatımızda olan bir virüstür. Ancak günümüzde Çin’de çıkıp tüm dünyaya yayılmış olan bu virüse WHO tarafından Sars-Cov-2 adı verilmiştir. Sars-Cov-2 adı verilen yeni tip koronavirüsü 2020 yılının başlarında gündeme çıkmıştır. Bu virüsün ana vatanı olarak Çin’in Wuhan eyaleti kabul edilmektedir.

Covid-19 (Koronavirüs) (Coronavirus) Nedir?

Koronavirüs ilk olarak 2020 başlarında Çin’in Wuhan eyaletinde gündeme gelmiştir. Burada bir hayvan pazarında satılıp, çeşitli şekillerde pişirilerek yenilen yarasadan kapılan bir virüsün hızla tüm kente yayılmasından ortaya çıkmıştır.

Yalnızca ülke sınırları içerisinde kalmayıp çok hızlı bir şekilde neredeyse tüm dünya ülkelerinin dört bir yanına ulaşmış olan bu hastalık bir enfeksiyon hastalığı çeşididir. Covid-19 adı verilen bu hastalık şuanda da olmakla beraber tüm dünyada etkilerini göstermeye devam etmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 30 Ocak 2020’de bir küresel sağlık acil durum ilanı yapılmış ve ardından 11 Mart 2020 tarihinde ise bu virüs neredeyse tüm dünyada etkisini göstermeye başlayınca küresel bir salgın olarak tüm dünyaya duyurulmuştur.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu virüse “Şiddetli Akut Solunum Sendromu Koronavirüsü-2” kısaca SARS-CoV-2 adı verilmiştir.

Covid -19 (Koronavirüs) (Coronavirus)  Nasıl Bulaşır?

Sars-Cov-2 virüsünün sebebiyet verdiği Koronavirüs hastalığının bulaşma yolu olarak damlacık ve temas en büyük etkenlerden ikisi olarak kabul edilmektedir.

Damlacık yoluyla bulaşma; kişilerin virüslü birisiyle aynı ortamda bulunup yakın temas halinde öksürme, hapşırma, konuşma gibi sebeplerle ağızdan çıkabilecek damlacık ve buna bağlı olan virüslerin etrafa saçılmasıyla meydana gelmektedir.

Koronavirüs kişilerin vücutlarında yaklaşık 1 ila 14 gün boyunca kuluçka döneminde olduğu bilinmektedir.

Covid-19 (Koronavirüs) (Coronavirüs) Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs kapmış olan kişilerin gösterdikleri belirtiler kişilerin yaşlarına, cinsiyetlerine ve genel olan sağlık durumlarına göre değişim göstermektedir.

Örneğin bir kişinin yaşı geçkin ve genel sağlık durumları yaşlılığa bağlı olarak kötü ise bu virüsten çok daha ağır bir şekilde etkilenebilmektedir.

Buna ek olarak bazı kişilerde virüs bulunmasına rağmen hiçbir belirti göstermemektedir, bu kişilere taşıyıcı adı verilmiştir.

Genel olarak hastalığın ilk günlerinde koronavirüs kapmış olan kişilerde çoğunlukla şu belirtiler ortaya çıkmaktadır;

 • 5 ila 6 gün boyunca süren yüksek ateş
 • Kişilerde kas ağrısı
 • Kuru öksürük
 • Kişilerde ağır bir baş ağrısı
 • Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı
 • İshal
 • Boğaz ağrısı

Bunun yanında ise bazı kişilerde başka belirtiler de ortaya çıkmıştır. Bu belirtiler ise şu şekildedir;

 • Mide ağrısı ve bulantı
 • Kişilerde kusma
 • İştahsızlık
 • Halsizlik
 • Yorgunluk
 • Tat ve koku alma kayıpları

Şayet hastalığın ilerlemiş olduğu dönemlerde ise bu sürecin içerisinde olan kişilerin gösterdiği bazı belirtiler şu şekilde orta çıkmıştır;

 • Hareket kaybı
 • Konuşma kaybı
 • Akut solunum yetmezliği
 • Zatürre
 • Böbrek yetmezliği

Covıd-19 (Sars-Cov-2)’un Belirtilerinin Enkübasyon Süresi Nedir?

Koronavirüsün etkilerinin enkübasyon süresi farklılık gösterebilmektedir. Vücutlarında virüs taşıyan bazı kişilerde belirtiler 2 gün ile 2 hafta arasında ortaya çıkarken, bazı kişilerde ise bu süreç 4 gün ile 5 gün arasında değişim gösterebilmektedir.

Şayet kişiler herhangi bir belirtiyi taşıdıklarını düşündükleri süreçte kişilerin en yakın yetkili sağlık kuruluşlarına başvuru yapmadan evvel maskesini takarak, bir başka insana bulaştırmaması için gerekli önlemleri alması gerekmektedir.

Covid-19 (Koronavirüs) (Coronavirus) Tanısı Nasıl Konulur?

Covid-19 tanısının konulabilmesi adına günümüzde PCR testleri kullanılmaktadır. Kişilerin boğaz ve burun boşluklarından alınan nazofarengeal sürüntü ya da balgam gibi örnekler steril bir şekilde korunarak laboratuvarlara götürülmektedir.

Bu laboratuvarlarda alanında uzmanlaşmış kişiler, gerekli işlemleri yaparak kişilerde virüsün varlığı ya da yokluğu adına tanı konma sürecinin beklenmesi gerekmektedir. Laboratuvarlardan çıkacak kesin sonuçlara göre kişilerin negatif ya da pozitif olarak kesin tanıları konmaktadır.

Bunun yanında antikor testi yapılarak, kişilerin vücutlarındaki koronavirüse karşı oluşturmuş olduğu antikor seviyelerine bakılır. Bu seviyelere bağlı olarak kişilerindaha önceden koronavirüs geçirip geçirmediği ortaya çıkmaktadır.

Şayet koronavirüs etkisi altında olan kişilerin buna ek olarak bir de kronik rahatsızlıkları var ise kişilerin durumları her zaman kontrol altında tutulmalıdır. Bu noktada kişilerin vücut dirençlerinin yüksek olması gerekmektedir. Bu sebeple kişilerin gerekli analizleri yaptırması sonrasında konulan tanılara göre bir tedavi sürecinin başlatılması kişilerin yararlarına olacaktır.

Covid-19 (Koronavirüs) (Coronavirus) Testleri Nasıl Yapılıyor?

Koronavirüs hastalığını tespit etmek adına yapılan PCR tanı testi, antikor testi ve kart test olarak üç farklı tanı testi bulunmaktadır.

Covid-19 (Sars-CoV-2) PCR Tanı Testi

Aslında tıp literatüründe çok eski bir tanı yöntemi olarak kullanılan PCR yöntemi, günümüzde hayatlarımızda sıkça duyduğumuz Covid-19 tanı testleri arasında yerini almaktadır. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de Covid-19 tanısının yanında Hepatit B, Hepatit C virüsünün kişilerin vücutlarındaki varlıklarını kontrol etmek adına kullanılmaktadır. PCR testi kişilerin vücutlarında eser miktarda bulunan virüsleri dahi tespit edebilecek kadar güçlü bir test olup, günümüzde Covid-19 virüsüne sahip olan kişilerin tedavilerine geç kalmadan müdahale edebilmek adına sıklıkla başvurulan tanı yöntemidir.

PCR testi ilk zamanlarda kişilerden alınan burun, boğaz ve nazofarengeal sürüntü yoluyla üst solunum yolu salgılarından alınan örnekler sayesinde; kişilerin gösterdikleri belirtiler şayet akciğerde ise kişilerden alınan balgam sayesinde tanı konulabilmektedir. Ancak kişiler entübe halindeyse direkt olarak solunum yolu içerisinden alınan örnekler sayesinde kişilerin Covid-19 virüsüne sahip olup olmadıkları konusunda kesin tanı konulabilmektedir.

Covid-19 (Sars-Cov-2) Antikor Testi

Vücutlarımız, herhangi bir enfeksiyona maruz kaldığında bu hastalıkları yok edebilmek adına kendi kendine antikorlar üretebilmektedir. Bu antikorlara bağışıklık hücresi de denebilmektedir. Vücutta üretilen antikorlar aslında bir protein türüdür ve bu türün adına immunoglobulinler adı verilmektedir.

Antikor testi yapılacak olan kişilerin kollarından alınan kan ile beraber kişilerin testleri yapılabilmektedir. Covid-19 virüsü belirtilerinin kişilerde görülmeye başlandıktan 10 ila 14 gün arasında bu test yapılmaktadır. Bu test sayesinde, ECLIA yöntemi ile kişilerin vücutlarındaki IgM ve IgG antikorları tespit edilebilmektedir.

IgM antikorunun fazla olması kişilerin yakın dönemde ya da testin yapıldığı tarihte bile vücutlarında hala virüs materyalinin oluştuğunu gösterir.

IgG antikorunun fazla olması ise kişilerin bu hastalığa karşı bağışıklığının üretilen antikorlar sayesinde oluşup oluşmadığı tanısının konulmasına yardımcı olmaktadır.

Covid-19 (Koronavirüs) Hızlı Tanı ve Tarama Testi (Kart Test)

Kart ya da kaset test olarak da bilinen hızlı tanı ve tarama testi yöntemi diğer testler kadar güvenilir olmamakla beraber bu testin sonuçlarının diğer testlerle doğrulanması kişilerin yararlarına olacaktır.

Ancak son zamanlarda hızlı tanı testlerinin hassasiyetleri de arttırılmış olup, bu sayede daha güvenilir sonuçlar alınabilmektedir. Bu test ile bir ya da iki damla kan sayesinde, 10 dakika içerisinde kişilere konulan tanıların bildirilmesi mümkün olmaktadır.

PCR, Antikor, Hızlı Tanı Testleri

Koronavirüs (Covid19) Tanısı İle İlgili Testler Hangileridir?

PCR Testi

PCR testinin bir diğer ismi ise moleküler tanı testidir. Kişilerin geniz ve burunlarından alınan örneklerle beraber, kesin bir tanı konmak için uygulanan testtir. Bu test sayesinde uzmanlar kişilerin vücutlarında o anda bir virüs olup olmadığını tespit edebilmektedir. Kişilerin vücutlarında bulunan virüs eser miktarda dahi olsa, PCR testi bu virüsleri görebilmektedir.

Covid-19 (Sars-CoV 2) Antikor Testi

Kişilerin vücutları herhangi bir enfeksiyonel hastalığa maruz kaldığında, bu hastalıklara karşı kendini iyileştirebilmek adına antikorlar üretmektedir. Bu antikolara immunoglobulinler yani kısa Ig adına sahip olan protein çeşitleridir.

Antikor testiyle beraber kişilerin vücutlarında üretilmiş olan bir antikor olup olmadığı belirlenebilmektedir.

Şayet kişilerin vücutlarında seviye olarak yüksek olan bir antikor varsa bu kişilerin daha evvel bir hastalık geçirdiğini kanıtlar niteliktedir. Bu antikorlar IgM ve IgG antikoru olarak ikiye ayrılmaktadır.

IgM antikorları kişilerin çok yakın bir süreçte virüs kaptığını gösterirken, IgG antikoru ise bu virüse karşı kişilerin vücutlarının bağışıklık oluşturup oluşturmadığını göstermektedir.

Bu antikorlar belirtilerin başladığı günün 10 ila 14. Günleri arasında antikorlarını ECLIA yöntemi ile tespit edilebilmektedir. ECLIA yöntemi çok yüksek hassasiyet ve özgüllük oranlarına sahip bir yöntemdir.

Hızlı Tanı Testi (Kart Test)

Bu yöntem diğer testlere göre çok daha basit ve hızlıdır. Kişilerden alınan birkaç damla kan örneği, sonuçların 10 dakika sonra kişilerin ellerinde olmasına yetmektedir.

Ancak bu yöntem son zamanlarda daha fazla geliştirilmiş olmasına rağmen diğer iki yöntem kadar güvenilir olmadığından, sonuçların diğer testlerle de desteklenmesi kişilerin yararına olacaktır. Bunun sebebi bu testin aslında bir tarama testi olarak kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

PCR ve Antikor Testleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

PCR testi kişilerin o anda bir virüse sahip olup olmadıklarını gösterebilen ve net bir tanı ortaya koyabilen bir testtir. PCR testi kişilerin burun ve boğaz boşluklarından örnek alma yöntemi ile yapılmaktadır.

Antikor testleri ise kişilerin kollarından belirli miktarlarda kan alınması yöntemiyle yapılan bir tanı yöntemidir. Ancak antikor testleri kişilerin o anda hasta olup olmadığını belirten bir tanı koyamaz.

Antikor testleri yalnızca kişilerin vücutlarının daha evvel süreçlerde bir virüse maruz kalıp kalmadığına ve bunun yanında kişilerin vücutlarının bu hastalığa karşı bağışıklığı olup olmadığına dair tanı koyabilmektedir.

Hangi Koronavirüs (Covid-19) Testini Ne Zaman Yaptırmalıyım?

Koronavirüs belirtilerinin ortaya çıkma süresi kişilere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı kişilerin virüse maruz kaldığı ilk günden itibaren 2 gün ya da 2 hafta arasında belirtiler ortaya çıkarken bazı kişilerde ise 4 ile 5 gün sonra bu belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Belirtilerin ortaya çıktığı günden itibaren kişilerin gerekli testleri yaptırmak hem kendi hem de etrafındaki kişiler adına atılacak en doğru adımlardan bir tanesidir. Kişiler ilk bir hafta içerisinde PCR testi, 4 ile 14. gün arasında ve sonunda antikor testi ve 2. Hafta sonunda ise daha hızlı sonuçlar alabilmek için hızlı tanı yani kart test ve antikor testi yaptırmaları gerekmektedir.

Ancak bu kişilerin belirtiler çıktıktan sonra beklemeleri anlamına gelmemektedir. Bu süreç birçok farklı parametrelere bağlıdır. Bu sebeple değişkenlik gösterebilmektedir. Kişilerin hiç vakit kaybetmeden yetkili kuruluşlara başvurmaları gerekmektedir.

Tanılar konulduktan sonra ise bu kişilerin kendilerini karantiya alması ve başka kişilerden uzak durması hastalığın yayılmasını engelleyen en önemli tedbirlerden birkaçıdır.

PCR Testi Tanımı ?

Covid-19 pandemisi kapsamında kişilere yapılan PCR testi aynı zamanda moleküler test ismiyle de bilinmektedir. Bu noktada test yapılırken PCR yöntemi kullanılmaktadır, bu yöntemi “Zincir Reaksiyonu” olarak da adlandırabiliriz. PCR testleri özel bir laboratuvar tekniğinin kullanılması sayesinde virüsün genetik yapısı tespit edilir.

PCR testinin kişilere yapılabilmesi için; kişilerin burun ve boğaz boşluklarına ucunda pamuk olan uzun bir cerrahi çubuk sürtülerek ve belirli miktarda tükürük numunesinin alınması gerekmektedir. Bu numunenin alınması için kişilerin bir tüpe tükürmesi yeterli olacaktır.

Kişilerin burun boşluklarından alınan örneğe nazofaringeal sürüntü denirken; boğaz boşluklarından alınan örneğin adı ise orofaringeal sürüntüdür.

Kişilerin sonuçları, test türüne bağlı olarak birkaç dakika içerisinde alınabildiği gibi, birkaç gün içerisinde alınabilmektedir.

PCR testlerinin kesinliği nettir. Ancak bu testlerin yetkili kişi tarafından doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ancak hızlı tanı testleri bazı durumlarda virüsün tespitinde yetersiz kalabilir.

Antijen Testi Nedir?

Virüs içerisinde bulunan belirli proteinleri tespit edilmesinde kullanılan Covid-19 testinde sıvı bir numunenin alınması gerekir. Bu sebeple de kişilerden burun ve boğaz boşlukları olmak üzere cerrahi bir çubuk yardımıyla örnek alınır.

Antijen testlerini yaptırmak isteyen kişilerin ödeyecekleri tutar daha az ve daha pratik sonuç elde edilebildiğinden; birçok kişi için sıklıkla tercih edilen bir testtir. Bu test için de geçerli olan; uzmanların numuneleri dikkatli bir şekilde alıp, dikkatli bir şekilde laboratuvar ortamına götürmesi sonucunda kişilerin sonuçlarının doğru olduğuna kanaat getirilir. Fakat unutulmamalıdır ki; kişilerin doktorları negatif bir antijen testi sonucunda emin olabilmek adına PCR testi de isteyebilmektedir.

Flu SC2 Multiplex Assay testi de bir çeşit PCR testidir ve bu test sayesinde insanların vücudunda bulunan üç virüs aynı anda tespit edilebilmektedir. Bu virslerin tespit edilebilmesi adına tek numune alınması yeterli olacaktır. Bu virüsler;

 • Covid-19
 • Influenza A
 • Influenza B

Ancak unutulmamalıdır ki; sonuç ne kadar negatif çıkmış olursa olsun bu durum, kişilerin vücudunda bir enfeksiyon olmaması konusunda net bir sonuç vermez. Bu sebeple de kişilerin vücutlarının geliştirdiği belirtiler ve olası maruziyetler ayrıca kişilerin doktorlarının klinik kararına bağlı olarak teşhis süresi ve bu süreçteki atılacak adımlar değişebilmektedir.

Türkiye’de Covid-19 Teşhis Testinin İstendiği Durumlar

 • Ateş, öksürük, yorgunluk ya da nefes darlığı tarzında genel covid-19 belirtileri olan kişiler.
 • Herhangi bir belirtisi olmayan ama covid-19 testi pozitif olan kişiler.
 • Virüslü olan bir kişiyle temaslı olan kişiler.

Bu kişilerin arasında bulunan bazı meslek grupları veya kişiler PCR testi olma konusunda önceliklere sahiptir. Bu kişileri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Sağlık kurumunda çalışan ya da ilk müdahale ekibi olan kişiler
 • Bakım evi, hapishane ya da sığınma evleri gibi kişilerin kitlesel halde yaşadığı bir yerde konaklayan ya da çalışan kişiler.
 • Hastanede kalmakta olan kişiler.

Riskler Nelerdir?

Covid-19 virüsünün tespit edilebilmesi adına yapılan teşhis testleri de bazı durumlar içerisinde negatif sonuç verdiğinde bu sonuç yanlış olabilir. Ancak bu durumda enfekte olsanız dahi teşhis testi virüsü saptayamadığı için negatif sonuç aldığınız anlamına gelmektedir. Bu sebeple almanız gereken sosyal mesafe, maske kullanımı gibi önlemleri elden bırakmamalısınız. Zira bıraktığınız takdirde, etrafınızdaki kişilere virüs bulaştırma olasılığınız oldukça yüksektir.

Antijen testlerinin yanlış negatif sonuç verebildiği gibi test sonuçları kişilerde virüs olmamasına rağmen pozitif çıkabilmektedir.

Test sonuçlarının doğruluk payı yapılan testlerin hassasiyet oranlarına, türüne bağlıdır. Bunun yanında Türkiye Sağlık Bakanlığının da kabul etmediği Covid-19’un evde yapılması durumlarında, yanlış sonuç alma riski oldukça yükselmektedir.

Bu sebeple testinizin bir uzman tarafından yapılmasına ve kaliteli bir laboratuvarda inceleniyor olmasına dikkat etmeniz testlerinizin doğruluğu açısından oldukça önemlidir.

Test Öncesi Hazırlık

Covid-19 virüsünü taşıdığınızı düşündüğünüz anlarda yapmanız gereken doktorunuzu aramak ve süreç hakkında bilgi almaktır. Kişiler bu şekilde belirtileri hakkında bilgi alabileceği gibi, testler hakkında da doğru bilgiye ulaşabilirler.

Kişiler eğer temaslı bir birey ya da herhangi bir Covid-19 belirtisini üzerinde taşıdığını düşünüyorsa bu noktadan sonra maske kullanımı şartıyla beraber dışarıya çıkarak doktorunun kendisine bildirdiği uygulama merkezine gidebilir. Bu aşamada doktorunuz sizlere testinizin yapılış aşamaları hakkında bilgi akışı sağlayabilir.

Haber vermeniz sayesinde karşı tarafı da koruma altına alabilmeniz mümkün olmaktadır. Doktorunuz ve diğer personeller kişisel koruyucu kıyafetleri gibi gerekli tüm tedbirleri alarak sizleri öyle karşılar ve tedaviye kendini hazırlayabilir.

Ancak, temaslı bir birey ya da bir semptom taşımıyorsanız; test yaptırabilmeniz adına doktorunuza başvurarak ellerinde testin fazladan mevcut olup olmadığını ve nereye gitmeniz gerektiğini sormalısınız.

Bilgi edinmek istediğiniz takdirde yerel sağlık kurumlarını arayabilirsiniz. Buna ek olarak testlerle alakalı her bilgiyi kolay bir şekilde çeşitli web sitelerinde de bulmanız mümkün olmaktadır.

Test Aşamasında Hazırlıklı Olunması Gereken Uygulamalar

Koronavirüs testinin yapılabilmesi adına kişilerin boğaz ve burun boşluklarından bir uzman tarafından cerrahi bir uzun çubuk yardımıyla örnek alımı yapılır. Buralardan alınan örnekler mukus ve tükürüktür.

Testinizi yaptırmak adına yetkili uzman ofisine, sağlık kuruluşları ya da bir mobil test merkezine başvuruda bulunabilirsiniz.

Önerilen testler genel olarak uzun bir çubuk yardımıyla alınan burun sürüntüsüdür. Fakat kişilere yapılmakta olan boğaz sürüntüsü de kabul görmektedir. Testinizi yapmakla görevli olan kişiler uç tarafında pamuk bulunan bir uzun çubuğu örneklerinizi alırken kullanacaktır. Bu çubuk esnek ve oldukça ince bir yapıdadır. Bu çubuk kişilerin burunlarına sokulur ya da kişilerden mukus numunesi alınabilmesi adına bu çubuk boğazın arka kısmına doğru fırçalar gibi hareket yapılır. Bu hareket kişileri bir miktar rahatsız edici olmaktadır.

Kişilerden yeterli miktarda mukus numunesi alınabilmesi amacıyla kişinin her iki burun deliğine sokulur, alınan numuneler bir tüpe aktarılır ve yetkili laboratuvara gönderilir.

Bunun yanında bazı kurumlar ise tükürük testlerini yaparlar. Bu testi yaptırmak bir sürüntü testi vermenin yanında oldukça kolay bir yöntemdir. Kişiler yalnızca bir tüpe birkaç defa tükürerek örnekler verilmiş olur. Bu örneklerin bulunduğu tüpler yetkili laboratuvarlara gönderilmeden evvel mühürlenir.

Ancak unutulmamalıdır ki bu testin yapılması çok daha kolay olsa da sürüntü testi kadar hassas bir test olmadığından sonuçlarda hata oranı olabilmektedir.

Eğer kişilerde öksürük şikayeti bulunuyorsa, bu kişilerden balgam örneği alınır. Bunun sebebi virüsün gün geçtikçe alt solunum yollarına ilerlemesidir. Hastalık ilk günlerde kişilerin boğaz ve burunlarında oldukça yoğundur ancak beşinci günden sonra virüs örneği alabilmek adına alt solunum sisteminden örnek alınması gerekmektedir.

Kişiler test olmaya gittikleri süreç içerisinde doğru kararlar verebilmek adına kişinin doktoru şüpheli kişilere grip ya da solunum rahatsızlığı gibi sorunlar adına da test yapabilir. Bunun sebebi Koronavirüs, grip ve solunum rahatsızlıkları ile beraber aynı belirtileri gösterebilmesinden kaynaklıdır.

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 numune kitlerini kişilerin kullanımına sunmuştur. Kişiler evlerinde antijen testlerini yapabildiği gibi PCR testlerini de kendileri yapma şansları vardır. Bu kitler sayesinde numunelerinizi topladıktan sonra anlaştığınız bir laboratuvara göndermeniz çok daha kolay olacaktır.

Ancak PCR testinin kişilerin kendilerine yapması için oldukça zorlayıcı bir test olabilir. Bu sebeple de kişilerin sonuçlarında, testlerin yapılmasında bir sorun yaşanabileceğinden dolayı yanlışlık çıkma oranı oldukça fazladır.

Kişiler doğru bir şekilde sonuçlarını öğrenmek istiyorsa testlerini işinde eğitimli bir kişinin yapmasına izin vermesi gerekmektedir. Bu sayede kişilerin testleri çok daha güvenilir ve doğru bir şekilde yapılacaktır.

Bazı kişiler yetkisi bulunmayan Covid-19 testlerini kişilerin kullanması için tavsiye etmektedir. Ancak bu testler yetkisi olan ve Sağlık Bakanlığı açısından kabul görmeyen testlerdir. Aldığınız numune kitleri yalnızca bakanlık tarafından kullanıma sunulan testler olmasına dikkat etmelisiniz.

Sonuçlar Hakkında

Kişilere uygulanan test türlerine göre değişim gösterebilecek sonuç süreleri, hızlı testler sayesinde kişilerin testlerinin yapıldığı aynı gün içerisinde hatta birkaç saat içerisinde de alınabilmektedir. Ancak bazı durumlarda kişilerden alınan testler incelenmeleri adına farklı bir laboratuvara gönderilmesi gerekmektedir, bu durumda sonuçların kişilerin ellerine ulaşması birkaç gün sürebilmektedir.

Yaptırmış olduğunu testlerde çıkacak olan sonuçların oranı yarı yarıyadır. Yani, bir kişi ya pozitiftir ya da negatif.

 • Bir kişinin sonucu eğer pozitif ise;
 • Covid-19 virüsünün vücudunuzda bulunduğu anlamına gelir.
 • Gerekli tedavinize vakit kaybetmeden başlanması gerekir.
 • Gerekli izolasyon koşullarını gerçekleştirmelisiniz.
 • Semptomlarınız kayboldu, ateşiniz üç gün boyunca sürdü ve semptomların ortaya çıkmasından en az 10 gün geçti.
 • Koronavirüs testiniz pozitif çıkmış olmasına rağmen herhangi bir belirtiyi vücudunuzda hissetmiyor olsanız dahi, test yaptırdığınız günden sonraki 10 gün boyunca izole olmanız gerekmektedir.
 • Şayet ciddi belirtileriniz ya da herhangi başka bir sağlık sorununuz var ise doktorunuz tarafından daha uzun süre izole olmanız istenmektedir.
 • Bir kişinin sonucu negatif ise;
 • Covid-19 virüsünün vücudunuzda bulunmadığı anlamına gelir.
 • Yapılan testlerin güvenilirliği çok önemlidir, aksi takdirde enfeksiyonlu bir birey olsanız bile test sonucunuz negatif çıkmış olabilir ve şuan da vücudunuzda virüs olmasa bile gelecekte, virüs vücudunuza girebilir. Bu sebeple hiçbir şekilde tedbiri elinizden bırakmamanız gerekmektedir. Bu durumda alınması gereken bazı tedbirler;
  • Sosyal mesafe kurallarına uyum
  • Yüz maskesi kullanımı
  • Doğru ve sık el yıkama
 • Bir kişi Covid-19 semptomlarını yaşamaya devam ederler ise test sonuçları her ne olursa olsun, Covid-19 testlerinin tekrardan yapılması kişilerin doktorları tarafından önerilmektedir.

Temaslı İzleme Ne Demek?

Covid-19 pandemisi içerisinde kişilerin enfekte olmasıyla beraber test sonuçlarının pozitif gelmesi, bunun yanında bir test sonucu olmamasına rağmen çeşitli Covid-19 semptomları gösteren ya da bu durumdan doktorlarınızın şüphelenmesi durumunda temas ekibine katılmanız gerekebilmektedir.

Bu sayede, eğer kişiler enfekte olmuş bireyler ise ya da taşıyıcı konumundalar ise bu virüsün başka birilerine bulaşması engellenerek bulaş hızı oldukça yavaşlatılmaktadır. Bu sayede de virüsün etki alanı büyümemektedir.

Eğer pozitif çıkmış bir testiniz var ise bu sonuç size geldiği ana kadar kimlerle temas ettiğinizi bir liste halinde sunmanız gerekmektedir. Bu sayede kişilerin ne yapacağına dair bilgilendirilmeleri sağlayabilirsiniz. Bu listeler ışığında, kimlik bilginiz saklı kalacak şekilde sağlık personelleri tarafından listedeki kişilere haber verilmekte ve bu konuyla alakalı temel bilgileri sunar. Bu bilgiler ışığında kişilerden yapması beklenen önlemlerden bazıları şu şekildedir;

 • Covid-19 testi yaptırmak
 • 2 hafta boyunca eve kalmak
 • İzole olmak
 • Semptomlar hakkında bilgi almak

Koronavirüs Test Türleri

Viral veya tanısal test: Viral testler sayesinde kişilerin vücutlarındaki koronavirüs tespit edilebilmektedir. Kişilerin doktorları tarafından herhangi bir semptoma ya da farklı bir sebebe bağlı olarak yönlendirildikleri bir testtir.

Antikor Test: Bu test sayesinde kişilerin daha evvel vücutlarında bir virüs olup olmadığını bildiren testtir. Kişilerin vücutları antikor üretimi yapmışlar ise bu kişilerin daha evvel vücutlarında virüs barındırdığı anlamına gelmektedir. Ancak kişiler en az 12 gün sonra antikor testlerini yapabilirler.

Antikor testleriyle beraber bilim insanları iyileşmiş olan kişilerin bağışıklık sistemlerinin Covid-19 virüsü ile nasıl savaştığı hakkında bilgi almasına yardımcı olmaktadır.

Ancak unutulmamalıdır ki bu kişilerin antikor testlerinin pozitif olmasıyla beraber kişilerin virüse tekrar yakalanıp yakalanmayacağı ve bu kişiler antikorları tarafından virüse karşı ne kadar süreyle korunacağı hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır.

Koronavirüs Testini Yaptırması Gereken Kişiler

Bu durum kişilerin vücutlarında ortaya çıkmış olan belirtiler, virüse maruz kalma geçmişleri ve risk faktörleri gibi sebeplere bağlı olarak kişiler test yaptırmak adına yerel birimlere başvuruda bulunmalıdır.

Testler sayesinde kişiler hakkında doğru kararlar verilebilmektedir. Bunun sebebi Koronavirüs’ün en başta bulunan neredeyse her semptomu grip gibi solunum yolu virüslerinin kişilerin vücutlarında ortaya çıkardığı semptomlara benzemesidir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında kişilerin bu hafif sendromlarının sebebinin ne olduğunu doğru bir şekilde anlayabilmek adına testlerin yapılması gerekmektedir. Bu sayede kişiler kendi önlemlerini alabilir ve kendi tedavilerine erken bir zaman diliminde başlayabildiği gibi etrafındaki kişilere de bulaştırmamak adına önlemler alabilir.

Test sonuçları sayesinde rahatsızlığınız her ne ise onun adına tedavi uygulanmaya başlanmaktadır. Rahatsızlığınız ister covid-19 isterse farklı bir solunum yolu rahatsızlığı olsun bu bir farklılık teşkil etmez ve vakit kaybetmeden kişilerin tedavilerine başlanır.

Alınacak önlemlerden bir tanesi ise, kişilerin ciddi bir semptomu görülmüyor ise evlerinden çıkmaması gerekir, bu sayede virüsün kişiden kişiye geçmesi engellenebilmektedir. Şüpheli olan kişiler ilk öncelikle doktoruyla konuşması gerekmektedir. Doktorunun yönlendirmesi dahilinde kişiler bir sağlık ya da test merkezine gitmesi sağlanabilmektedir.

 Test Sayısı Kısıtlı İse Uygulamada Birincil Öncelikli Olan Kişiler

 • Bünyelerinde virüs bulundurduklarından dolayı çeşitli semptomları olup zaten hastanede yatan kişiler
 • Sağlık tesislerinde çalışan kişiler.
 • Huzurevi gibi kitlesel bir şekilde çalışan kişiler.
 • Acil tıp teknisyenleri, polis memurları, itfaiyeciler gibi ilk müdahale ekipleri (Covid-19 semptomları var ise).
 • Bakım tesisleri, hapishaneler ve barınaklar gibi grup halinde yaşanılan ortamlarda bulunan semptoma sahip kişiler.

Test Sayısı Kısıtlı İse Uygulamada İkincil Öncelikli Olan Kişiler

Vücudunda şu semptomlara sahip olan kişilerin test yaptırması gerekmektedir;

 • Mide bulantısı veya kusma
 • Burunda tıkanıklık ya da akıntı
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • İshal
 • Tat ve koku kaybı
 • Kas veya vücut ağrıları
 • Boğaz ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Nefes almada güçlük
 • Yüksek ateş
 • Titreme
 • Öksürük

Covid-19 belirtisi göstermeyen kişilerinde bazı durumlarda test yaptırılması istenmektedir. Bunun sebebi belirtilerin kesin bir çizgi halinde bütün insanlarda görülmemesidir. Birçok insanda farklı semptomlar ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak bazı kişiler vücudunda virüs taşımalarına rağmen herhangi bir semptom göstermemektedir. Bu sebeple birçok sağlık uzmanı, bu kişilerde dahil olmak üzere daha fazla kişinin testlere tabii tutulması gerektiğini söylemektedir. Bu sayede pandeminin yayılmasına engel olunacağı kanaatindelerdir.

Ancak, test malzemelerinin sayısının bazı bölgelerde az olmasına bağlı olarak, farklı kurumların daha farklı yönlendirmeleri olabilmektedir.

Yüksek risk barındıran kalabalık ortamda yaşayan belirti göstermeyen (asemptomatik) bireylerin tespiti için periyodik testler önerilmektedir.

Covid-19 Hastalığını Yenen Kişiler

Kişilerin Covid-19 hastalığının izole süresinin bitiminden sonra test edilmesine gerek duyulmamaktadır. Eğer kişilere doktorları tarafından, izole sürelerinin bitirilmesinde bir problem yaşanmayacağını bildirmeleriyle beraber kişiler normal hayatlarına tekrardan dönüş sağlayabilirler.

Ancak bazı durumlar bu konuda belirleyici faktör olmaktadır;

 • Kişiler ateşi çıkmadan 24 saat geçirmesi
 • Semptomların ilk ortaya çıkışından en az 10 gün geçmesi
 • Belirtilerde düzelme mevcut olması

Bunun yanında kişilerin rahatsızlıklarının ne kadar güçlü olduğuna ve bağışıklık sistemlerinin tehlike altında olup olmadığına bakıldığında, kişilerin doktorları tarafından izole süresi uzatılabilmektedir.

Eğer sizlerde bir çalışmanın parçası olmak istiyorsanız, Covid-19 rahatsızlığını atlattıktan bir süre sonra antikor testinizi yaptırabilirsiniz. Bilim insanları bu test sayesinde veri toplayarak, çalışmalarına yön verebilmektedir.

Bu süreçte test edilen konu kişilerin virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığıdır. Bilim adamları bu süreçte kişilerin vücutlarının virüse karşı ürettiği antikorların koruyuculuğunu ve eğer bir koruma sağlıyorsa bu ne kadar süre boyunca devam ettiğini tanımlamak için çalışmalarına devam etmektedir.

Bir kişi bu enfeksiyonu vücutlarından atıp, iyileştikten sonra tekrar bir semptom geliştirme gibi bir durumda bu testlerin ne zaman yeniden yapılması gerektiğini bulabilmek adına çok daha fazla veriye ihtiyaç duyulmaktadır.

Covid-19 Testi Nasıl Yapılır?

 • Testlere girmeden evvel yetkili sağlık uzmanı tarafından verilen bilgi ve direktiflere uyulduğundan emin olunması bu aşamada ilk uyulması gereken durumdur.
 • Birçok merkez, uygulama alanlarında yığılma olmaması için testleri randevu ile düzenler. Bu yüzden kişiler gitmeden evvel randevu oluşturmalı.
 • Testin yapılma süreci ve sonrasında kişiler sosyal mesafe kurallarına uymalı ve maske kullanımına titizlikle uyum sağlamalıdır.
 • Testi yapan uzmanlar koruyucu giysiler, maske ve yüz siperliği takarak kişilerin solunum sıvıları ya da tükürüklerinden numune alırlar.
 • Uzmanlar tarafından kişilerin burun ve boğaz boşluklarına bir cerrahi, ucunda pamuk olan bir çubuk yardımıyla kişilerden numuneleri almaktadır. Bu hayli zor bir testtir ancak kişilerin sadece birkaç saniye buna dayanması yeterli olacaktır.
 • Örnekler bu işlem ardından CDC yönergelerine uyularak paketlenerek incelenmesi adına yetkili bir laboratuvara gönderilerek kişilerden numune alım işlemi tamamlanmış olur.
 • Laboratuvarın numuneleri inceleyerek kişilerin vücutlarında SARS-CoV-2 virüsünün olup olmadığını tespit ederek, kişilere sonuçları bildirir. Bu test aşamasının sonudur. Bu noktadan sonra kişiler eğer pozitif sonucu alırlar ise gerekli tedavilere başlanmaktadır.

Koronavirüs Testi Nereden Temin Edilir?

Kişilerin testleri, istisnai durumlar haricinde kişilere doktorları yönlendirmektedir. Kişilerin doktorları, kişileri muayenehanelerinde test uygulayabilir ya da kişileri bir test merkezine gönderir.

Ancak kişiler eğer isterlerse özel kurumlarda da test uygulaması yapılabilir. Ancak bu durumda kişilerin dikkat etmesi gereken konu bu test merkezlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olması gerekir.

İllere göre, test sayısı değişim gösterebileceğinden kişiler test yaptırmaya gitmeden evvel doktorlarıyla konuşmalı ve sağlık durumlarıyla alakalı neyin ve hangi testin uygun olacağı hakkında bilgi edinmeleri çok daha yararlı olacaktır.

Covid-19 Test Sonuçlanma Süresi

Kişilerin testlerinin sonuçlanması bir saat ila birkaç gün içerisinde değişim gösterebilmektedir. Bu durumun uzaması test merkezlerinin aldıkları numuneleri gerekli incelemeleri yapmaları adına laboratuvara göndermesinden kaynaklıdır.

Kişilerin testi pozitif çıktığı durumlarda, bu durum kişilere bildirilerek gerekli tedavilere başlanılmaktadır. Bu durum hem kişilerin hem de çevrenin sağlığını kontrol edebilmek için yararlı bir durumdur.

Virüsün bulaştığı birçok kişi bu vakalarda hastalığı hafif olarak geçirebilmektedir bu sebeple kişilerin tedavileri kendi evlerinde yürütülebilir. Ancak kişilerin sonuçları pozitif olduğu takdirde doktorları tarafından doğru adımların atılabilmesi için bilgilendirme yapılacaktır.

Testlerin Tekrar Edilmesine Gerek Var Mı?

Kişilerin Covid-19 virüsüne sahip olan bir kişi ile temas halinde bulunulması dahilinde, kişilerin testleri negatif olsa dahi, kendilerini en az 14 günlük bir süreç içinde izole etmesi hem kendisi hem de etrafındaki kişiler adına oldukça yararlı olan bir durumdur. Bu sayede kişiler herhangi bir semptom ortaya çıktığı anda tekrardan bir test yapılması gerekebilmektedir.

Bunun sebebi kişilerin negatif çıkmalarına rağmen, kişiler test uygulamalarını bulaşın olduğu ilk dönemlerde yaptırdıysa bu testin sonuçları negatif çıkabilmektedir. Ancak ilerleyen günlerde bu sonucun pozitife dönebilme ihtimali vardır.

Eğer testiniz negatif çıkmış olmasına rağmen ya da Covid-19 bulaşını atlatmanıza rağmen semptomlarınız var ise ya da devamlılık gösteriyor ise uzman bir doktora başvurup bu konuda hakkında bilgi verip, bilgi alımı sağlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Ara