• Satem Mobil Sağlık Hizmetleri
  • Çalışma Saatleri - Pztsi - Ctesi: 9:30 - 18:30
What are you looking for?

Hiv Testi

HİV testi hakkında bilgi alabilir veya testinizi yaptırmak için iletişime geçebilirisniz.

Covid-19 Testi

HİV testi hizmetimiz hakkında daha fazla bilgi almak için sayfayı ziyaret edin.

Sağlık Bakanlığı Onaylı Laboratuvar ortamında HİV Testi yaptırmak bizi arayın.

0216 606 45 05 

Randevu, soru veya fiyat öğrenmek için için lütfen buradan bize yazın.

Testinizi Nasıl Yapıyoruz?

İstanbul’un tüm lokasyonlarına test için özel donatılmış mobil araçlarımızla gelen ekibimiz, hastaneye gitmenize gerek kalmadan numune alır ve anlaşmalı olduğumuz Sağlık Bakanlığı Onaylı laboratuvarımızda testi yaparak kısa sürede sonucu çıkartır. Mobil araç için lütfen önceden fiyat alınız.

Test sonucunu online veya bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Numune hijyenik ortamda alınır ve laboratuvar ortamında yapılır.

Kısa surede güvenilir sonuç.

İstanbul’un tüm lokasyonlarına 1 saatte mobil araç ve ekip ulaşımı.

Temassız uygulama.

 

Hiv çok uzun zamandır gündemdedir ve hiv testi de kişilerde hiv virüsü olup olmadığını tespit etmek için yapılan bir testtir.

Korunmasız cinsel ilişkide bulunanlar başta olmak üzere herkesin hiv testi olması önerilmektedir. Çünkü test sonucu aynı zamanda tedavi sürecini de belirlemektedir.

Erken evrede hastalık teşhis edilebilirse hem tedavi daha rahat gerçekleştirilebilmekte hem de diğer insanlara bulaşması önlenebilmektedir.

Hızlı Bilgi & Fiyat Almak İçin Arayın: (0216) 606 45 05

Hiv, cinsel yolla bulaşır ve etkilerini doğrudan bağışıklık sistemi üzerinde gösterir. Vücudun direncini kırarak güçsüz hale getirir.

Bununla birlikte söz konusu virüs, ishal, menenjit gibi çeşitli hastalıklara neden olabilir. AIDS hastalığının oluşmasında da en temel etkendir.

AIDS de aynı şekilde vücudu savunmasız hale getirerek hayati tehlike oluşturur. Bütün bunlara erken müdahale edebilmek adına hiv testi yaptırmak ve tanının konmasını sağlamak son derece önemlidir.

Hiv Testi Nasıl Yapılır?

Hiv testi kan örneğinden yapılır. Kişiden kan alımında en önemli husus doğru zamanı ayarlamaktır. Doğru zaman ayarlanabilirse antikorların vücuttaki ilerleyişi daha sağlıklı görülebilir. Testin mutlaka virüsün bulaşmasından sonraki zamanda yapılması gerekir.

Test öncesinde kişilerin uzman desteği ve cinsel danışmanlık desteği almaları da tavsiye edilir. Danışmanın testin pozitif çıkması halinde hastalığın tedavi edilebilir olduğunu anlatması, bu konuda psikolojik destek vererek kişinin rahatlamasını sağlaması gerekir.

Dolayısıyla hiv testinin hem öncesinde hem de sonrasında danışmanlık desteği gereklidir. Olası tüm senaryolar ve güncel tıbbi bilgiler eşliğinde danışmanlığa ihtiyaç vardır.

Test öncesindeki danışmanlıkta eğer test sonucu pozitif çıkarsa ardından gelişebilecek senaryolar anlatılmalıdır. Negatif çıkarsa da kişinin sonrasında nelere dikkat etmesi gerektiği bilgisi verilmelidir. Sonuçlar ise yalnızca testi yaptıran kişiye, yüz yüze iken bildirilmelidir.

Aksi taktirde üçüncü şahısların ulaşabileceği biçimlerde yapılacak bildirimler bazı sorunların oluşmasına neden olabilmektedir.

Hiv Testi Nerede Yaptırılır?

Hiv testi oldukça hassas bir testtir. Aynı zamanda zordur. Bu nedenle her yerde hiv testi yaptırılmaz. Testin laboratuvar ortamında yapılması gerekir. Her laboratuvarda da hiv testi yaptırılamaz. Laboratuvarın mutlaka TÜRKAK tarafından akreditesi yapılmış olmalıdır.

Laboratuvarlar böyle bir belgeleri varsa bunu web sitelerinde paylaşırlar. Bu yüzden internette hiv testi yaptırmak için bir laboratuvar araştırmasına başladığınızda akredite belgesinin paylaşılıp paylaşılmadığına dikkat edebilirsiniz.

Her laboratuvarın şartları farklı olabileceği için her testi her laboratuvar yapamaz. Özellikle de hiv testi gibi zor bir testi yapabilen laboratuvarların sayısı daha azdır.

Hiv testi yapılacak laboratuvarın öncelikle teknik donanımının buna yeterli olması gerekir. Cihazları, ekipmanları, test kitleri gibi teknik yeterlilikler yanında laboratuvarda çalışan ekibin de alanında uzman olması gerekir.

Test sonucu en doğru şekilde ve en hızlı biçimde çıkmalıdır. Bunlar sağlık açısından olduğu gibi hastalığın bulaşmasını engelleme noktasında da yardımcı olacaktır.

Hiv Testi Evde Yapılabilir mi?

Hiv testi sonucunda kişilerin enfekte olup olmadıkları ortaya çıkarılır. Testlerin kesinlikle uzman kontrolünde ve laboratuvar koşullarında güvenilir sonuçlar vereceği unutulmamalıdır. Bununla birlikte hiv testi evde de yapılabilmektedir.

Evde hiv testi yapmak istediğiniz taktirde eczaneden alacağınız test kitini kullanabilir ve enfekte olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Test kitleri artık internet ortamında da satılabilmektedir.

Gerek eczaneden gerekse internetten alacağınız test kitinin mutlaka CE belgeli olması gerekmektedir.

Kimi zaman ticari amaçlı satılan ve hızlı sonuç vermeleriyle övünen card testlerde başka antikorlardan etkilenme olabilmekte, buna bağlı olarak da sonuç yanlışlıkla pozitif ya da negatif çıkabilmekte, özellikle düşük dozdaki virüsler fark edilememektedir. Bu yüzden de önerilmemektedir.

Evlerde parmak ucundan kan örneği alınarak yapılan testler uygulanabilse de en doğru ve en güvenilir sonuçlar için mutlaka laboratuvarlar tercih edilmelidir.

Uzman bir hekimle görüştüğünüz taktirde de gerekli yönlendirmeleri yapacak ve doğru sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Hiv Testi Kaç Günde Sonuçlanır?

Kanda bulunan hiv virüsünün tespiti için hiv testi yapılır. Kandaki virüs altıncı haftadan sonra kendini gösterir. Öncelikle uzman hekimin almış olduğu kan örneği laboratuvara ulaştırılır.

Kan örneği incelenerek antikorlar analiz edilir. Bir hafta sonra test sonuç raporu hekime iletilir.

Bazı hiv testleri çok daha hızlı sonuçlanır. 30 dakika gibi kısa bir sürede test sonucu öğrenilebilir ve eğer pozitif çıkar ise yeniden doğrulama testi talep edilir.

Doğrulama testi bir hafta sonunda rapor olarak uzman hekime iletilir. Hekim hastaya testinin pozitif çıktığını ve hiv virüsü kaptığını uygun şekilde açıklayarak tedavi sürecini başlatır.

Dolayısıyla testin sonucunun tamamen güvenilir şekilde çıkması bir haftada gerçekleşir. Tedavi gerektiren bir durum ortaya çıkarsa da uzman hekimin değerlendirmeleri sonucunda tedavi uygulanır.

Evlilik Öncesi Hiv Zorunlu Mudur?

Evlilik öncesi çift adaylarının bazı testler yaptırmaları sağlık açısından son derece önemli olduğu gibi devlet tarafından da talep edilmektedir.

Testlerin bazıları zorunlu olarak yapılması gerekirken bazıları kişilerin inisiyatifine bağlıdır. Hiv testi için yasal bir zorunluluk yoktur; fakat çift adaylarının sağlığı için yaptırılmasında fayda vardır.

Hiv testinin evlilik öncesi zorunlu testler arasına girmesi adına çalışmalar devam etmekte, ancak henüz kesin bir zorunluluk bulunmamaktadır. Uzmanlar tarafındansa kişilerin isteğine bağlı olsa da evlilik öncesinde mutlaka hiv testi yaptırılmalıdır.

Hiv Testi İçin Ne Kadar Beklenmelidir?

Hiv testleri antikorlar üzerinde yapılır. Bu yüzden bulaşma olduğu anda test sonuçları pozitif çıkmaz. antikorlar 3 ila 8 hafta arasında pozitif seviyeye gelir.

Bu nedenle 3 ila 8 hafta beklendikten sonra test yaptırılmalıdır. En doğru sonuçların alınması içinse 3 ay beklemek ve ardından test yaptırmak gerekmektedir.

Hiv testi bulaşmadan sonraki 4 ila 6 hafta içinde de yapılabilir. Fakat bu sürede yapılan testlerin sonuçları he ne yönde olursa olsun yanıltıcı olabilir.

Bu nedenle yeniden tekrarlanarak doğrulanması önerilir. Tekrarlama için temastan veya ilk testten 3 ay sonra yapılırsa en kesin sonuç alınabilir. Sonuca göre de uzman hekim tarafından tedaviye yönelik değerlendirme yapılır.

Dolayısıyla 90. Günden sonra yaptırdığınız bir testin sonucu negatif çıktı ise bu, kesin sonuç olarak değerlendirilebilir.

Yine de kendinizi psikolojik olarak rahat hissetmiyorsanız test yaptırdığınız yere test sonucunun kesin olup olmadığını sorabilir, başka herhangi bir ek test yaptırmaya gerek olup olmadığını danışabilirsiniz.

2021 Hiv Testi Fiyatları Nedir?

Hiv testi fiyatları sağlık sektörünün tamamını etkileyen etmenlere göre zaman zaman değişiklik göstermektedir. Evde yapılabilecek testler daha uygun fiyatlı olabilse de güvenilirlikleri daha düşüktür. Laboratuvar ortamında yapılacak hiv testi fiyatları ise 800 TL civarında olmaktadır.

Fakat hiv testi yaptırmayı düşündüğünüzde önceliğiniz kesinlikle daha düşük fiyat olmamalıdır. Çünkü bu test son derece hassastır ve her yerde yaptırılması uygun değildir.

Bu nedenle test yaptıracağınız yerin mutlaka yeterlilik belgesine sahip olması, güvenilirliğini kanıtlamış olması, teknik ve personel yeterliliğinin bulunması gerekir.

Bizler yaklaşık 10 yıldır bu alanda profesyonel hizmet veriyor, her zaman kendimizi geliştiriyor, en modern uygulamalar ve donanımlar eşliğinde hiv testilerinizi yapıyoruz.

Hızlı ve güvenilir şekilde test sonuçlarımızı raporlaştırıyor, sürecin tamamıyla takipçisi oluyoruz. En iyi hizmeti daima en uygun fiyatlarla sağlamaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Ara